Zamanımızın En Popüler MOBA Oyunları - Game Sultan
Zamanımızın En Popüler MOBA Oyunları - Game Sultan
14.2.2018

En Popüler MOBA Oyunları yazımıza aslında herkesin cevabını bildiği bir soru ile başlayalım. 

MOBA Nedir?


MOBA nedir sorusunun cevabı "multiplayer online battle arena" kelimelerinin baş harflerinden oluşan, LoL veya Dota dendiğinde herkesin ilk aklına gelen bir oyun türüdür. Türkçe’ye "çok oyunculu çevrim içi savaş aranası" olarak çevirebiliriz.

Oyunseverlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan MOBA oyunları deyince aklımıza kuşkusuz ilk olarak League of Legends, Dota 2 gibi oyunlar geliyor.  Ancak derlediğimiz bu listede bu oyunların yanı sıra en başarılı MOBA oyunlarını sizler için araştırdık.

Listemizde yer alan 10 başarılı MOBA oyunları şu şekilde:

Battlerite


MOBA türünün tipik örneklerinden olan Battlerite geçtiğimiz yıl oyunseverler ile buluştu ve her geçen gün daha da fazla kullanıcıyla tanışıyor. 25 şampiyonun yer aldığı oyunu ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Heroes of Newerth


Heroes of Newerth bir zamanlar ülkemizde de MOBA TR için önemli bir oyun iken popülerliğini git gide kaybetmekte. 2010 yılında piyasaya sürülen oyun içerisinde toplamda 140 şampiyon karakter yer alıyor.

Paragon


Epic Games tarafından geliştirilen ve 2016 yılında yayınlanan MOBA oyunları arasında önemli bir yeri olan diğer bir oyun ise Paragon'dur. Mekanik açıdan bilindik MOBA oyun tarzı ile benzerlik gösteren Paragon'da yaklaşık 50 şampiyon bulunmaktadır.

Smite


Alışılmışın dışında farklı kamera açıları ile oynanabilen Smite, 2014 yılında piyasaya sürüldü. Thor, Ra, Zeus gibi yaklaşık 90 tanrı karakterinden oluşan oyun diğer MOBA türlerine göre birçok farklı oyun modunu içerisinde barındırıyor.

AirMech


Başarılı grafikleri, oynanış temposunun oldukça yüksek olması ve keyif veren oynanışı ile AirMech'te en popüler MOBA listemizde yer alıyor. Oyun 2012 yılında piyasaya sürüldü ve konsol, PC gibi platformlar üzerinden oynanabiliyor.

Awesomenauts


İlk bakışta iki boyutlu olması sebebiyle MOBA oyunu olmadığı düşünülen Awesomenauts tam anlamı ile bir MOBA oyunudur. 2012 yılında piyasaya sürülen oyun ilginç hikayesi ile oyunseverler tarafından tercih edilen oyunlar arasında yer alıyor.

Bloodline Champions


MOBA oyunları listemizde yer verdiğimiz bir diğer oyun ise Bloodline Champions. 2011 yılında piyasaya sürülen oyun MOBA için önemli bir yeri var. Halen aktif olarak erişilebilen oyunu indirerek oynamak da mümkün.

Dota 2


2013 yılında tanıştığımız, MOBA tarzının atası diyebileceğimiz ve Defence of the Ancients'in ikinci oyunu olan Dota 2 günümüz MOBA oyunları arasında en popülerdenler. 100 'ün üzerinde kahraman bulunan oyun halen yüz binlerce oyunsever tarafından oynanıyor.

League of Legends


MOBA denilince akla ilk gelen oyun olan League of Legends hakkında pekte birşey söylemeye gerek yok. En popüler MOBA oyunu olan League of Legends oyunseverlere 2009 yılında merhaba demişti. Ayrıca oyun içerisinde yaklaşık 150 şampiyon bulunuyor.

Heroes of the Storm


Blizzard tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen Heroes of the Storm MOBA oyunları arasına iddialı bir giriş yaptı. Oyun içerisinde diğer Blizzard oyunları Diablo, Overwatch, Starcraft, Warcraft'tan karakterlerde bulunduran oyunda yaklaşık 75 şampiyon bulunuyor.

Oyunu ciddiye alıyorsan; Game Sultan!


İŞLEM BAŞARILI


İŞLEM BAŞARISIZ


DİKKAT