EU LCS'DE YENİ FORMAT YOLDA
EU LCS'DE YENİ FORMAT YOLDA
15.9.2017

The European League of Legends Championship Series kısaca (EU LCS)’nin yeni sezona yepyeni bir format ile gireceği haberleri artmaya başladı. Yeni formatta 24 takım ve 4 ayrı bölgenin olacağı belirtildi.
 
Organizasyonun dört ayrı bölgede ve her grupta 6’şar takımdan oluşacağına ve gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımların bir üst turda devam edeceklerine değinilen haberde bir üst turun futboldaki Şampiyonlar Ligi benzeri bir mücadele olacağı söylendi. Öte yandan oluşturulacak ligde dört ayrı bölgenin de nereler olacağı belirlendi. Bu dört grup Londra, Paris, Berlin, Barselona’da gerçekleşecek.

EU LCS organizasyonunda mevcut 10 takım bulunuyor. Yeni sistem ile ligde 24 takımın olacağı düşünülürse e-Spor Avrupa’ya birçok yeni takım geleceği ve bu takımları büyük olasılıkla profesyonel spor kulüplerinin oluşturması bekleniyor. Riot Games’in organizasyona yeni katılacak takımlar ile uzun anlaşmalar yapmayı planladığına ve ilk sezonlarında küme düşmeme garantisi de vereceği söylentiler arasında.

Riot Games’in EU LCS’yi geliştirmek ve daha fazla kitleye ulaştırabilmek için attığı bu adımın olumsuz yönleri de yok değil. Örneğin 24 takımlı bir ligde oynanacak maç sayısının bir hayli fazla olması izleyicilerin sıkılmasına ve takip sayısının düşmesine neden olabilir. Bir başka olumsuz nokta ise takım sayısının artmasıyla bir takım içerisinde yer alan yıldız oyuncuların yeni formatla birlikte farklı takımlara dağılması olabilir. Bu dağılma sonucunda yıldız oyuncularını kaybeden takım EU LCS’de şampiyon olsa bile yara almış kadrosu ile global rekabette ayakta kalıp kalamayacağı düşündürücü bir nokta. 

Ancak Riot Games bu kararı alırken tüm senaryoları göz önünde bulundurup gerekli önlemleri almış olmasını umarak e-Spor’un ve ülkemizden takımlarında üst düzey organizasyonlarda yer almasını umuyoruz.

Oyunu ciddiye alıyorsan, Game Sultan!

İŞLEM BAŞARILI


İŞLEM BAŞARISIZ


DİKKAT